4 Responses

 1. Paula

  Dzień dobry,

  Rozpoczynam swoją przygodę z mydłami i mam jedno pytanie na które nie do końca mogę znaleźć jakaś Konkretna, zrozumiała i szczera odpowiedz. Może Pani mogłaby mi pomoc: czym różni się mydło wytwarzane na zimno od tego które powstaje z bazy glicerynowej. Czy one maja inne właściwości? Czy to z bazy glicerynowe nie jest naturalne? Przepraszam jeśli nie jest to zbyt mądre pytanie, ale próbuje krok po kroku wszystko zrozumieć i od kilku dni czytam i czytam i ciagle pojawia się w głowie to pytanie 🙂 Z góry dziękuje za pomoc 🙂

  • Gosia

   Hej Paulinko, gliceryna jest produktem “ubocznym” przy produkcji mydła. Jest to prosty alkohol, który powstaje podczas zmydlania tłuszczów. Sama w sobie ma szereg różnych zastosowań, w tym kosmetycznych, ale jako mydło pozbawiona jest warstwy tłuszczowej, wolnych kwasów tłuszczowych, przez co nie może być dla skóry aż tak pielęgnująca. A najgorszy jest fakt, że bazy glicerynowe są wzbogacane często przeróżnymi, niekoniecznie zdrowymi dla skóry substancjami. I to jest chyba nawet gorsze, niż fakt znikomej pielęgnacji. Przeczytaj skład jakiejkolwiek bazy glicerynowej do mydła. Można się bardzo zdziwić.

   Jeśli myślisz poważnie o mydleniu zarobkowo, to bardzo długa droga przed tobą, ponieważ wiedza to podstawa w tym fachu. 🙂 Ale nie poddawaj się i dąż do realizacji marzeń. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na nasz newsletter