Parametry mydła

Jak sprawdzić jakość mydła i jego parametry?

wpis w: Aktualności, Blog | 2

Skład i parametry mydełCzy wiesz w jaki sposób sprawdzić jakość mydła i jego poszczególne wartości, takie jak twardość, pienistość, kremistość (tudzież kremowość)?

 

A widzisz, bo to nie jest takie proste. Nie zauważyłam, aby producenci informowali o tych parametrach na swoich produktach, a ja zrobiłam update i od dzisiaj w sklepie przy każdym mydle te informacje znajdziesz.

Będę zatem pierwsza

 

Śpieszę z wyjaśnieniami.

Są pewne parametry określające jakie właściwości finalnie ma mydło, które stworzyliśmy. Pomocnym narzędziem w ustaleniu tego, jest kalkulator mydlany. Nie jest on wolny od wad i przekłamań, więc ostatecznie wyniki mogą być nieco inne, ale jest to cudowny punkt wyjścia.

Szczególnie nieadekwatne są wyniki, gdy do gotowego mydła dodajemy coś jeszcze, np. wsad ziołowy, kwiatowy, węgiel aktywny czy sól do mydła solnego, dziegieć, czy inne, które zmieniają nieco ostateczne właściwości.

W przypadku mydła solnego wskazania są szczególnie nieprawdziwe, bo zaniżają wartości pielęgnujące, ponieważ soli się nie uwzględnia w kalkulacji, a zmienia ona diametralnie właściwości mydła. Wzmacnia twardość, pienistość oraz wartości pielęgnujące, czego kalkulator “nie widzi”.

Jednak co do zasady te wskazania są super pomocne!

Pokazują tobie, konsumentowi, jaki produkt przekazał ci producent.

 

I tak pomogę przeanalizować po kolei każdą wartość.

 

♦️ Zacznę od przetłuszczenia.
Przetłuszczenie określa ilość niezmydlonego tłuszczu, czyli ile % tłuszczu pozostało w niezmienionej formie i pielęgnuje. To tak w uproszczeniu, bo aby to dokładnie rozpisać, potrzebny odrębny, bardzo długi post.

Mydła Zmydlonej wyprodukowane są z przetłuszczeniem 7% – czyli wystarczająco aby natłuścić ciało, a nie za dużo, aby nie trzeba było co chwilę szorować umywalki i przepychać zatkanych tłuszczem rur

♦️ Kolejno INS (ogólny wskaźnik jakości mydła) mieści się on w przedziale 136-165.
Mydła zmydlonej oscylują, w zależności od mydła, pomiędzy 146-161.
Jest on wyznacznikiem wszystkich parametrów mydła łącznie – czyli stosunkiem twardości mydła, do jego kremistości, pienistości, właściwości czyszczących i pielęgnujących oraz INS. To taki święty Graal mydlarzy – każdy z nas dąży, aby ta wartość była jak najlepsza, a najlepszą określa liczba 160. Co nie oznacza, że niższa wartość jest zła! Bo ktoś może woleć mydła mniej pieniące się za to bardziej pielęgnujące, lub twardsze, nie mażące się na mydelniczce, kosztem niższej pielęgnacji. Tu jest jeszcze kilka innych haczyków, ale nie o tym dzisiaj.

♦️ Iodine: jest to ilość gramów jodu, która może być przyłączona do 100g danego tłuszczu. Jod przyłącza się w tłuszczu tylko do wiązań podwójnych, więc można wysnuć wniosek, że im więcej jodu jest w stanie przyłączyć dany tłuszcz, tym więcej w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co oznacza, że mydło z większą ilością iodine jest bardziej pielęgnujące. Nasza skóra kocha tłuszcz nienasycony, wręcz wielbi.
Przedział iodine to 41-70. Mydła Zmydlonej oscylują w granicach: 52-61. Czyli są bardzo pielęgnujące.

Wyjątkiem jest ponownie mydło solne, wartość 33 nie przekłada się na jego właściwości pielęgnujące z uwagi na dodaną sól.

♦️ Hardness: Twardość – określa twardość kostki mydła, czyli przekłada się na mazistość, lub jej brak.
Przedział twardości: 29-54

♦️ Cleansing: Właściwości czyszczące, określa czy mydło czyści, zmywa bakterie, ale też im wyższy wskaźnik, tym mydło powinno mieć wyższą wartość pielęgnującą, aby nie przesuszać.
Przedział: 12-22

♦️ Conditioning – Pielęgnacja, czyli poziom czułości dla skóry, jej natłuszczenia, wypielęgnowania
Przedział 44-60
Dla przykładu mydło uczep ma wskaźnik 55

♦️ Bubbly – Pienistość, wartość, która pokazuje, czy i w jakim stopniu mydło się pieni. Dla przykładu mydło oliwne 100% nie pieni się prawie wcale, za to super pielęgnuje. A mydło solne i super się pieni i barfdzo fajnie odżywia.
Przedział: 14-46

♦️ Creamy – Kremistość, określa indywidualne odczucie delikatności, kremowej piany, łagodności piany, jej lekkości
Przedział: 16-48

Zobaczcie ile parametrów może określić pojedynczą kostkę mydła!
Wiedzieliście o tym?

Traktujcie to jako ogólny wyznacznik, zwłaszcza INS oraz iodine, bo one są mega płynne. Pozostałe co do zasady odzwierciedlają to, co mydło zrobi z waszą skórą
No bo albo jest pielęgnujące bardzo, czyli bliżej 60, albo tylko troszkę czyli bliżej 44. Może warto to sprawdzić

Kalkulator wie, które związki z tłuszczu przetrwają bliskie spotkanie z ługiem. Nie oszukujmy się, nie wszystko przetrwa. Natomiast używanie nierafinowanych tłuszczów powoduje, że przetrwa i pozostanie w mydle dużo więcej związków pielęgnujących.
Dlatego te wskaźniki są różne w przypadku np. oliwy pomace i extra virgin, masła shea rafinowanego i nierafinowanego – używając kalkulatora zawsze zaznaczamy rodzaj tłuszczu, co później przekłada się na wskaźniki

Do moich mydeł używam głównie maseł i olejów nierafinowanych, w tym mega drogiego masła kakaowego, nierafinowanego. O kosmetyku z masłem kakaowym poczytasz tu: KLIK.

Stąd i super właściwości maleńkich kostek.

Jeśli chcesz zobaczyć dokładnie wskaźniki w mydłach Zmydlonej zapraszam cię do sklepu – KLIK DO SKLEPU. Każde mydło opatrzone jest tą informacją.
Jeśli używasz innych mydeł i bardzo cię to ciekawi, napisz do producenta. Na 100% ma tą wiedzę Inaczej nie otrzymałby zgody na produkcję.

Daj znać, czy chcesz więcej takich treści ??

 

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, nowościami w sklepie, promocjami? Zapisz się do newslettera:

Bądź na bieżąco
Szanujemy twoją prywatność.

 

100% naturalne produkty do pielęgnacji skóry, które produkuje Zmydlona, znajdziesz w sklepie

SKLEP

 

Na fanpegu facebookowym odnajdziesz jeszcze więcej inspirujących treści oraz filmów instruktażowych:

Like!

 

2 Responses

  1. Ariadna

    jakem żywa nie widziałam rafinowanego masła kakaowego! gdzie takie sprzedają? :-O

    • Gosia

      W przypadku masła kakowego poddaje się je często dezodoryzacji, ponieważ jego zapach jest dość intensywny, mógłby przebijać w formulacjach kosmetycznych. Ja używam do produkcji masła virgin, nierafinowanego czyli niepozbawionego zapachu. To, że czegoś nie widzimy, nie oznacza że nie istnieje, jak wiatr na przykład 🙂 Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na nasz newsletter